Wiele osób boryka się przez dłuższy czas z problemem znalezienia dobrej pracy. Z jednej strony eksperci wieszczą rychłe nadejście złotej ery dla pracowników, kiedy to oni, a nie pracodawcy będą mogli dyktować warunki współpracy, a z drugiej wciąż nie brakuje kandydatów, którzy bezskutecznie przez długi czas szukają zatrudnienia. Żeby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy warto wykazać się zaangażowaniem i wykorzystać metody aktywnego poszukiwania pracy.

Aktywne poszukiwanie, czyli…

Czym właściwie jest aktywne poszukiwanie pracy? W tym kontekście można mówić o wszelkich metodach, w których to kandydat inicjuje konkretne zachowania i dociera do potencjalnego pracodawcy. Przeciwieństwem takiej strategii poszukiwania zatrudnienia są metody pasywne, czyli głównie odpowiadanie na oferty pracy publikowane w prasie czy w Internecie (zobacz portal: szukampracy.pl).

Ogromną zaletą takiej aktywności kandydata jest możliwość wykazania się motywacją i chęcią do pracy, zanim tak naprawdę podejmie on jakąkolwiek aktywność na rzecz firmy. Nie zawsze działanie takie kończy się otrzymaniem oferty zatrudnienia, ale można je potraktować jako bardzo dobra inwestycję na przyszłość. Rekruterzy zapamiętują takie osoby i w razie potrzeby jest duże prawdopodobieństwa, że uwzględnią je w procesie naboru pracowników, chociażby przez zaproszenie ich na rozmowę kwalifikacyjną.

Zgłoszenia do pracodawcy

Najbardziej znaną metodą aktywnego poszukiwania pracy są bezpośredni kontakt z pracodawcą. Jeżeli poszukujemy pracy w konkretnej dziedzinie warto wysłać swoje CV, list motywacyjny lub udać się bezpośrednio do siedziby firmy i przedstawić swoje zainteresowanie w podjęciu zatrudnienia w danym miejscu. Oczywiście, im bardziej skomplikowana struktura organizacyjna przedsiębiorstwa, tym trudniej będzie od razu spotkać się z osobą odpowiedzialną za rekrutację, jednak zazwyczaj nawet w takich dużych korporacjach dział human resources przechowuje otrzymane referencje. Kiedy firma rozpoczyna rekrutację często poszukiwania pracownika zaczynają się właśnie od zgromadzonych wcześniej aplikacji.

Sieć zawodowych kontaktów

Kolejnym sposobem na to, aby zaprezentować aktywną postawę podczas szukania pracy jest budowanie sieci kontaktów zawodowych. Fachowo nazywa się to networkingiem, który polega na rozwijaniu i kształtowaniu znajomości w zakresie podobnej branży czy specjalizacji na rynku. Im więcej kontaktów i osób funkcjonujących w obszarze naszej działalności, tym większa szansa na znalezienie wolnego wakatu. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby nie utożsamiać networkingu z załatwianiem sobie pracy po znajomości.

Szkolenia, targi i oferty pracy

Aktywne poszukiwanie zatrudnienia to także obecność na branżowych targach, konferencjach czy szkoleniach. Na takich wydarzeniach można nie tylko pracować nad znajomościami zawodowymi, ale również przedstawić się potencjalnie zainteresowanym pracodawcom.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby aktywnie szukać zatrudnienia poprzez oferty pracy, z tą różnicą, że to kandydat publikuje takie ogłoszenie. W odróżnieniu od tradycyjnego aplikowania za pośrednictwem ogłoszeń o pracę, w tym przypadku to kandydat wystawia taką ofertę wraz ze swoim CV i przedstawieniem swojej kandydatury.


Oferty pracy z każdej branży znajdziesz na portalu rekrutacyjnym szukampracy.pl


szukam pracy