Kto szukał pracy, ten wie, że jest to praca sama w sobie. O ile kandydat przygotuje się do tego procesu i włoży nieco wysiłku i czasu w przygotowanie się do procesu rekrutacji, o tyle szybciej może liczyć na wymierne rezultaty swoich działań. O tym, że CV musi być napisane bezbłędnie i zgodnie z prawdą, a na rozmowę kwalifikacyjną należy się przygotować i odpowiednio wyglądać wie każdy. O czym zapominamy, a co może pomóc w skutecznym poszukiwaniu zatrudnienia?

  1. Daj się znaleźć

Warto skorzystać z możliwości, jakie oferują dzisiejsze nowe technologie i wyciągnąć rękę w kierunku przyszłego etatu. Jak znaleźć pracę? Dobrym pomysłem jest założenie konta na portalu z ogłoszeniami o pracę, takim jak SzukamPracy.pl. Dzięki odpowiednim narzędziom każdy kandydat może nie tylko stworzyć swój profil, który potencjalni pracodawcy mogą przeglądać, przy procesie rekrutacji, ale także na bieżąco, w intuicyjny sposób zarządzać interesującymi go ogłoszeniami i wysłanymi aplikacjami. Do dyspozycji użytkowników takich stron są również różnego rodzaju narzędzia, przydatne przy szukaniu pracy, takie jak kreator CV czy kalkulator wynagrodzeń.

  1. Wyróżnij się

Na początek, gwoli ścisłości – jak należy rozumieć pojęcie „wyjątkowego kandydata”? Na pewno nie chodzi tu o osobę, która wybija się z szarego tłumu innych anonimowych dokumentów aplikacyjnych na przykład dzięki odważnemu zdjęciu z wakacji, które pełni rolę fotografii w CV. Nie ma też co liczyć na przychylność, jeśli rozbawimy dział kadr zabawnymi literówkami czy błędami w pisowni. Przez pozytywne wyróżnienie swojej kandydatury należy rozumieć jakąkolwiek aktywność, która może wskazywać na kreatywność i zaangażowanie kandydata. Rekruter na pewno zwróci uwagę na atrakcyjne graficznie CV i rzadko spotykane określenia, które zastąpią wyświechtane frazesy o komunikatywności, umiejętności pracy w grupie i tym podobnych. Dobrym pomysłem jest też wysłanie maila z podziękowaniem za spotkanie, jeśli już uda się nam dostać na rozmowę kwalifikacyjną, bo nie jest to jeszcze w Polsce powszechny standard postępowania.

  1. Druga tożsamość

Kto ma profil na którymś z portali społecznościowych niech podniesie rękę – a teraz niech pomyśli co o nim mówi jego strona na Facebooku, Twitterze czy Instagramie. Można oczywiście naiwnie uważać, że są to miejsca poświęcone głównie na elementy życia prywatnego i rekrutera nie powinno interesować to, co się tam znajduje. Jednak coraz częściej można spotkać się z opiniami rekruterów, którzy nie tylko analizowali zawartość takich profili, ale dodatkowo, jeśli natrafiali na coś, co uważali za niewłaściwe czy niestosowne wpływało to na ostateczną decyzję odnośnie kandydata. A zatem zablokujmy dostęp do profili lub sprawdźmy czy nie znajdują się tam szkodliwe z perspektywy pracodawcy informacje. Warto  też założyć profil na bardziej branżowych, wyspecjalizowanych portalach społecznościowych, jak LinkedIn i tym samym ułatwić potencjalnym pracodawcom dotarcie do nas.

  1. Wytrwałość i determinacja

Każdy człowiek po jakimś czasie naturalnie może poczuć znużenie i frustrację, jeśli jego działania nie przynoszą oczekiwanych skutków. Nie inaczej jest w kwestii poszukiwania pracy – po wysłaniu życiorysu po raz kolejny nawet najwięksi optymiści mogą zwątpić w swoje możliwości. Nie można wpaść w spiralę negatywnego myślenia i automatycznych zachowań. Lepiej zająć sobie czas jakimś rozwijającym zajęciem – może podszkolić język obcy albo nauczyć się obsługi jakiegoś programu komputerowego? Sprawdzi się wszystko, co wzmocni motywację i będzie wspierało determinację kandydata w dalszym szukaniu pracy.

  1. Diagnoza i rozwiązanie problemu

Najważniejsza jest świadomość popełnianych błędów. Jeśli kandydat szuka pracy od dłuższego czasu i wciąż nie może pochwalić się sukcesami na tym polu czas krytycznie spojrzeć w lustro – i przede wszystkim w swoje dotychczasowe próby rekrutacji. Zwykle taka refleksja przynosi odpowiednie wnioski, po których można wprowadzić stosowne poprawki, niezależnie od tego czy źródłem problemów były nieprawidłowo przygotowane dokumenty, nieodpowiednie zachowanie podczas rozmów kwalifikacyjnych czy jakikolwiek inny powód. Jeśli natomiast osoba poszukująca pracy nie widzi ze swojej strony żadnych uchybień zawsze można poprosić o radę osobę trzecią lub udać się do profesjonalnego doradcy zawodowego.

 

Więcej: