Każdy z nas zapewne chociaż raz w życiu szukał odpowiedniego dla siebie miejsca pracy – stąd większość wie, że jest to proces czasem długi, męczący i momentami naprawdę nerwowy. Czy jest jakaś recepta na to, aby przyspieszyć moment zaproszenia na kolejny etap rekrutacji i w efekcie podpisania umowy o pracę? Zdecydowanie tak, odpowiedź jest dość prosta, chociaż niewiele osób bierze sobie taki sposób postępowania do serca.

Chodzi o pozostawanie na bieżąco w wszelkimi informacjami dotyczącymi rynku pracy. Dlaczego jest to takie ważne? W zasadzie można powiedzieć, że interesując się bieżącymi zmianami w dziedzinie pracy czy zatrudnienia, temat ten staje się w jakimś stopniu naszym hobby. Jakkolwiek dziwnie to nie zabrzmi, takie myślenie może się nam naprawdę przysłużyć. Być może kandydat na nowo odnajdzie w sobie pasję i zacięcie, które mógł zagubić wskutek długotrwałego procesu poszukiwania pracy, które jak dotąd nie przyniosło oczekiwanych efektów.

Przede wszystkim warto też mieć na uwadze, że śledzenie rozwoju sytuacji na krajowym i zagranicznym rynku pracy może się okazać kluczowe na każdym etapie kariery. Studenci i absolwenci, a nawet uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powinni orientować się w dynamicznie zmieniającej się sytuacji, tak by móc możliwie najlepiej dopasować swoje możliwości i kompetencje do potrzeb przyszłych pracodawców. Jeśli jesteśmy już częścią tej pędzącej machiny, systematyczna obserwacja rynku pracy może być podstawą do dalszego decydowania o rozwoju naszej kariery – na przykład w zakresie pozostania na obecnym stanowisku lub decyzji o zmianie miejsca pracy. Regularnie sprawdzane informacje mogą też

Przy czym nikt nie wymaga od nas, żeby stać się wszechwiedzącą alfą i omegą, która w każdej chwili przytoczy statystyki dotyczące zatrudnienia sprzed 2 lat i prognozy dla rynków azjatyckich na kolejne miesiące. Wystarczy poruszać się w określonym obszarze dziedziny gospodarczej czy biznesowej, jeśli nie bierzemy pod uwagę przebranżowienia się w najbliższym czasie. W ramach tego można regularnie czytać specjalistyczne wiadomości czy ściśle określone oferty pracy.

Pozostawanie w kontakcie z byłymi współpracownikami albo specjalistami z innych firm też należy uważać za pożądaną aktywność. Tym samym, oprócz ciągłej styczności ze środowiskiem pracy, które przynosi nam bieżące wiadomości, mamy szansę na zwiększenie swojej atrakcyjności względem pracodawcy przy kolejnych procesach rekrutacyjnych. Wiele firm decyduje się przy wyborze kandydatów na poszczególne stanowiska na zatrudnianie osób z polecenia – w ten sposób zyskują pewność, że będą współpracować ze sprawdzonym, zaufanym specjalistą.

Zapamiętaj:

  1. Na bieżąco sprawdzaj informacje dotyczące Twojej specjalizacji, dziedziny, w której się obracasz – jeśli zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną zawsze będziesz dobrze przygotowany.
  2. Stwórz swoją listę miejsc z ogłoszeniami o pracę i systematycznie sprawdzaj nowe oferty pracy. Czasami, jeśli trafi się odpowiedni kandydat, rekruterzy kończą nabór przed zaplanowanym czasem – kto pierwszy, ten lepszy.
  3. Orientuj się w tematach branżowych, nie pozostawaj w tyle za innymi, aktywnymi zawodowo osobami. Nie daj się zaskoczyć, nie sprawiaj wrażenie, że wypadłeś z obiegu.

Wiele ciekawych ogłoszeń o pracę można znaleźć na szukampracy.pl

portal-z-ogloszeniami-szukam-pracy

 

 

Więcej: