Rekruter podczas oceny dokumentów aplikacyjnych ma zaledwie kilka sekund, aby dokonać wstępnej selekcji kandydatów. Po latach pracy pierwsza ocena CV następuje w dużej mierze w sposób automatyczny, wzrok kieruje się instynktownie w te pola, które mają pierwszorzędne znaczenie przy wyborze kandydatów, najlepiej spełniających wymagania zawarte w ogłoszeniu o pracy. Jednym z pierwszych takich miejsc jest rubryka „doświadczenie zawodowe”. Jak reaguje rekruter widząc tam pracę sezonową?

Lepszy rydz niż nic

Sprawa jest dość prosta w przypadku kandydatów, którzy nie mają wystarczającego doświadczenia, aby móc się nim pochwalić w CV. Wtedy doświadczenie zdobyte przy pracach sezonowych okazuje się wyjściem z sytuacji zamkniętego koła „nie mam doświadczenia, więc nie mogę znaleźć pracy, a nikt nie chce mnie zatrudnić, bo nie mam doświadczenia”. Pracodawcy doceniają kandydatów, szczególnie tych młodych, którzy zamiast bezczynnie i biernie przeczekać do końca studiów, biorą sprawy w swoje ręce i podejmują się różnego rodzaju aktywności. Prace dorywcze nie zawsze pomagają w budowaniu wizerunku pracownika, ale jeśli alternatywą ma być zupełna luka w życiorysie – lepiej uwzględnić w swoim CV prace sezonowe. Tym bardziej, że niektóre zajęcia tymczasowe naprawdę można obrócić na własną korzyść i przedstawić się w dobrym świetle. Na przykład sezonowa praca za granicą prawie zawsze wiąże się z praktycznym podszkoleniem umiejętności językowych.

Selekcja informacji

Tak samo jak rekruter dokonuje selekcji CV, tam samo autor takiego dokumentu powinien ułatwić mu zadanie i podać na tacy tylko te informacje, które przekonają go do zaproszenia właśnie tej osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Warto pamiętać, o tym, żeby przygotowywać swój zawodowy życiorys zawsze pod konkretne oferty pracy. Takie CV powinno punkt po punkcie odnosić się do profilu działalności pracodawcy i przede wszystkim treści ogłoszenia o pracy.

Gorący sezon

Jeśli ktoś myśli szukaniu pracy tymczasowej w okresie wakacyjnym najwyższy czas zapoznać się z zawartością portali z ogłoszeniami o pracy. Chociaż pierwsze oferty pracy były publikowane nawet na przełomie zimy i wiosny, nie brakuje pracodawców, którzy do ostatniej chwili zwlekali z podjęciem decyzji o zatrudnieniu dodatkowych rąk do pracy. Większość ogłoszeń o pracy dotyczy zajęć związanych z branżą turystyczną.